Rubriky
Nezařazené

Snubní prsteny za velkou louží aneb americká svatba

AMERICKÁ SVATBA

Svatební zvyky v USA se od Evropských v mnoha věcech liší. Jak přípravy na svatbu, tak i samotný obřad jsou v Americe mnohem náročnější, než u nás.  

Zásnuby

Zatímco v Česku jsou preferovány zásnuby v příjemné restauraci nebo pohodlí domova, Američané si vybírají často mnohem zajímavější a někdy i šílenější místa k vyslovení žádosti o ruku. Klasická žádost se odehrává v restauraci, kdy může nevěsta najít snubní prsten v zákusku nebo skleničce šampaňského. Netradiční se odehrávají většinou podle zájmů a koníčků snoubenců. V Americe je zvykem návštěva rodičů a jejich souhlas se svatbou a nevěsta by měla dostat prsten s diamantem. V ČR nosí většina snoubenek na ruce prsteny se zirkony.

Přípravy na svatbu

U nás se k pozvánkám na svatební obřad přikládají svatební koláče, v Americe si užijete sladkosti až při svatebním obřadu. Stojí však za to, časté jsou čokoládové fontány, candy bary, plné makronek a zákusků barevně sladěných se svatební výzdobou.

Barevné sladění celé svatby je v Americe povinnou zvyklostí. Na rozdíl od nás, kdy se každý rozhodne sám za sebe co si obleče a barvy svatby se nacházejí pouze na výzdobě, jsou Američané před svatbou upozorněni, v jakých barvách se bude obřad konat. Svědky doprovázejí družičky, které mají zpravidla stejné šaty a drží koše s květinami.  

Před samotným obřadem se konají ochutnávky dortů a předsvatební večeře na zkoušku, aby si byli nastávající manželé jisti, že vše proběhne přesně podle jejich představ. Většinou využívají služeb svatebních koordinátorů a platí za ně nemalé částky. Nevýhodou těchto složitých příprav, na rozdíl od našich jednodušších, je velký stres a utrácení většího množství peněz, za věci, které se použijí jenom jednou. U nás není svatbě přikládána taková prestiž a můžeme si udělat malou svatbu jen pro pár přátel podle našich představ a bez stresu.

Obřad

obřad v americe

Pořádání samotného obřadu se od našeho liší především dobou, kdy se odehrává. V Česku se koná pouze v dopoledních hodinách a pak následuje focení, oběd a odpolední veselí. V Americe probíhá v odpoledních hodinách nebo i v brzkých večerních, kdy bývá v pozadí oddávaných snoubenců romantický západ slunce. Jelikož je v Americe převážně teplejší počasí, než u nás, většina obřadů se koná venku pod bílými svatebními stany. Dekorační prvek květinový oblouk za oddávajícím podtrhuje atmosféru. České svatby konající se v kostele nebo na radnici působí honosněji ve slavnostním prostředí vyzdobených obřadních síní. Svatební prstýnky se předávají v obou zemích.

Snoubence v obou zemích doprovázejí k oltáři rodiče, v Americe však před snoubenci házejí malé děti květiny. U oltáře stojí snoubenci a svědci. Při obřadu má proslov kněz nebo člověk, který má osvědčení pro vykonávání svateb, poté se zeptá snoubenců, zda se vezmou a ti odpovídají „Ano“. V Americe před vyslovením souhlasu probíhají ještě svatební sliby, které si snoubenci píší sami.

Svatební oslava

svatební oslava

Před obřadem se česká i americká nevěsta připravují, zajdou si ke kadeřníkovi na úpravu svatebního účesu a poperou se s oblékáním svatebních šatů. Před obřadem se nesmí manželé v Americe vidět, u nás to platí do chvíle, kdy si ženich vyzvedává nevěstu doma a rodiče mu ji slavnostně předávají. Předávání nevěsty v Americe probíhá až po samotné cestě obřadní uličkou.

V Česku po obřadu následuje oběd a hrají se svatební hry, které mají rozproudit svatební veselí. Zábava končí zpravidla v noci, kdy jsou hosté rozváženi domů a dostávají výslužku. U Amerických svateb po večeři následují proslovy příslušníků obou rodin a přátel, poté volná zábava. Večerní nebe osvětlí ohňostroj na počest novomanželů.

Krájení svatebního dortu má Česko i Amerika společné, krájí jej novomanželé, na znamení, že dokáží v budoucím společném životě spolupracovat. Česká nevěsta má během obřadu šaty svatební a večerní, americká nevěsta jich vymění za den hned několik.

Společnými zvyky obou zemí je házení rýže na novomanžele a házení svatební květiny.